Facebook reklamlarını pazarlarken en çok kullandığım cümledir “Hedef kitle seçeneği ile nokta atışı yapabiliriz” cümlesi. Nitekim de abartmadan doğruyu söylüyorum.

Genel olarak Facebook reklamlarında hedef kitleniz iyi olduğu kadar satış yapacaksınız, alım gücüne göre bir hedef kitle belirlemişseniz tabi. Belirlici faktörler özellikle Facebook tarafında yaşam standartları ile ölçülüyor. Markanız hangi SES grubuna ait olduğunu bularak yola çıkıyorsunuz. A mı B mi? Ya da C? Bu faktörleri belirledikten sonra ise şu 3 konuya dikkat ediyorsunuz.

1. Markanızın hedef kitlesine uygun dijital bir hedef kitle oluşturma
Bilmelisiniz ki; reklamların etkileşim görüp sizi satışa götürmesi veya lead alışlarınızın artışının önemli sebebi uygun SES grubuna ait bir hedef kitleniz olmasıdır. Siz A grubundaki kişilere, Yat-seyehat gibi herkesin her gün erişemediği başlıkların oluşturduğu reklamı göstermelisiniz. Nitekim bu tür başlıkları siz C veya D gibi gruplara gösterirseniz; “Zenginin parası fakirin dilini yorar” atasözünü yaşatmış olursunuz. Aynı teoriyi diğer SES grupları için de uygulayıp güzel sonuçlar yakalayabilirsiniz. Ama öncelik her zaman markanızın hangi SES grubunda olduğunu bulup, orada yer alan insanlar “Ne yapar?” sorusunu kendinize sorarak yola başlamalısınız.

2. Hedef kitlenize siyasi adım ekleyin.
Her markaya uygulanabilecek bir durum olmamakla birlikte eşleşen markalarda güzel sonuçlar yakalayabileceğiniz bir püf noktası. Türkiye çaplı reklamlarda geçerli olmak üzere; tahminler doğrultusunda markanız hangi siyasi partinin sunmuş olduğu olanaklara daha yakın bir çerçeve içerisindeyse, o siyasi partinin adı, genel başkanı ve önemli politikacılarını hedef kitleye ekleyebilirsiniz. Ana hedef kitle seçeneği olmamakla birlikle besleme hedef kitlede iyi sonuçlar yakalayabilirsiniz.

3. Çarkı döndürebilecek ana hedef kitle alanlarını bulma
Size eninde sonunda para ile geri dönüş yapabilecek bir hedef kitle oluşturmanın tek yolu düşünmektir. Bu markanın ürününü veya hizmetini kim neden satın alsın sorusunun altın cevapları hedef kitlenizi ana yapısını oluşturur. Örneğin siz köpek malzemeleri satan bir markanın reklamlarını yayına alıyorsunuz. Evet, düşünelim. Bu marka ürünlerini kime satar? – Köpeği olan insanlara. Ana hedef kitle alanı köpek besleyen insanlar. Veterinere giden, aramalarında köpek, pet gibi keyword kullanan kesim. Hedef kitlenize ekleyiniz. 🙂

Örnekle kapatalım o halde; Siz 3. maddede yer alan köpek malzemeleri satan bir e-ticaret sitesinin işlerini yapıyoruz.
1. Madde: Bu kişiler belirli bir sosyo- ekonomik düzeye ulaşmış insanlar olmalılar ki evcil hayvan besleyebiliyorlar. Çünkü epey bir masraf içeriyor. Ama A SES grubu bunun için pek uygun değil. Bu adamlar para sayan adamlar olduğu için muhakkak köpeğine mama alsın diye görevlendirdiği bir yardımcısı olacaktır. O yüzden A SES grubu ve alım gücü olmayan D sınıfını göz ardı edelim. Diğerlerini kitlemize ekleyelim.

2. Madde: Köpek beslemenin ülkede ki siyasi adımına baktığımızda en son referandum seçimlerinde Hayır oyu alan şehirlere göz attığımızda burada yer alan siyasi alt yapı hedef kitlenizinde besleme alanlarına girebilir. Mesela İzmir, İstanbul, Antalya. Daha çok CHP tabanlı kesimler. O zaman hop, CHP’ye ait başlıkların bazılarını hedef kitlemize ekleyelim.

3. Örneği içinde yer alıyor. 🙂

Sorularınız için yorum veya mail atabilirsiniz.

Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir