İş ilanlarını inceledim yeni. Malum evde oturmaktan bir süre sonra sıkılıyorsunuz. İş ile ilgili konuştuğunuz bütün kişiler aynı. Önceden ofise gidip en azından bir kaç aktivite yapabiliyordunuz. Mesela araba sürmek, çay içmek, dedikodu yapmak gibi. Şimdi öyle olmayınca kariyer.net'i bir inceleyeyim dedim. Demez olaydım, işverenler resmen şaşırmış.

Bir işi iyi yapma durumunu ve bunun büyük bir bölümünün personelin yetenekleri ile ilgili olduğu konusunda diğer işverenlerle hem fikirim. Ama çok ilginç başlıklar altında inanılmaz cümleler okudum.

Mesela;

Yeni mezun sosyal medya uzmanı arıyoruz!
Yeni mezun demek; az paraya çalışırsın, sana işi ve sektörü öğretiriz demek. Ezilirsin demek. Hepimiz yaşamadık mı? Tamam bak burada da hem fikiriz sevgili işveren. Ama nasıl yeni mezun birinden tüm dijital reklam araçlarını kullanmasını, strateji üretip markayı harika bir şekilde yüceltmesini(olabilir, istisnalar kaideyi bozmaz), SEO konusunda fikir sahibi değil de o konuda hakimiyeti olmasını, Google'da CPC oranlarını takip edip keywordleri sürekli revize etmesini bekliyorsunuz? Bunu bu adama max 1500 TL'ye yaptıracaksınız. Yapamaz zaten, hadi yaptı siz mahfolursunuz. Ayrıca; bunların hepsini yapan kişiye sosyal medya uzmanı denmez, dijital pazarlama uzmanı denir.

Sektöründe Öncü Bir Firma Dijital Pazarlama Uzmanı arıyor!

İnanılmaz, sektöründe öncü bir firma bu! Hangi sektör peki?
Ne kadar ilginç, kişi kendi çalışacağı firmanın kim olduğundan habersiz. Ne bu Apple mı? Koskoca Apple kariyer.net'e mi ilan vercek? Adamların kendi IK çalışmaları zaten Türkiye'deki İŞKUR'dan bile daha geniş. Ama yine de sektöründe öncü. Evet, öncü. Öncü. Anca Ağaoğlu olur, o da zaten akrabadır, kuzendir, dayısının kızının gelininin çocuğudur. Yani firmayı bilmediğim için böyle yargılıyorum tabi. O firmalar kusura bakmasın, bilseydim muhakkak daha az eleştiri de bulunur, böyle bir paragraf yazmama gerek kalmazdı. Kısacası, kurbanlık koyun gibi nerede kesileceğimiz konusunda fikir sahibi olamama durumudur "Sektöründe öncü firma". 1-0 yenik başlama durumu olarakta düşünebilirsiniz.

Adres bilgisi vermeyen İstanbul şirketlerinin personel arayışı.

Servisiniz varsa tamam, haklısınız. 3 saat yolu servisle çekerim diyenler varsa da okumanıza gerek yok ama sen taa(taa diyorum çünkü İstanbul'da bir yerden bir yere gitmek özel arabanla bile güç bir durum) Anadolunun içinden bir adamı Beylikdüzü'nden iş başvurusu yapmasını istiyorsun. Çünkü sende bilmiyorsun. Bu adam sana CV'sini atana kadar nerede yaşadığını bilmiyorsun. İstanbul(Avp.) bilgisi vermek bile yetmiyor aslında. Aynı kıtada yer almak bile bu sorunu çözmüyor çoğu zaman. Bu adamın senin ofisinin yerini öğrenmek için Google "marka adı adres" yazması gerekiyor. Ne yazık ki yine senin için uğraşan bir personele ulaşıyorsun. Personel ise 1-0 yenik başlıyor ki evi uzaksa ofise 5-0 yenik başlıyor. Bide maaş tatmin etmiyorsa 7-0.

Yazık, bende yerini araştırıp 1-0 yenik başladığım iş başvurularım oldu. 6-7 tane yere başvurdum. Geri dönüş bilemiyorum nasıl olur. Olursa yazarım artık.

Sinirim tam geçmeden makalemi bitireyim, yoksa davalık olacağım.

Sevgiler.

 

“İş İlanı Nasıl Verilir” için bir yorum

  • Merhaba, bu bir yorumdur.
    Yorumu silmek için oturum açarak gönderi'leri ve yorumları görüntülemeniz yeterlidir. Burada yorum ve gönderileri düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir